Hatha jóga

Hatha jóga je specifický systém jógy, jehož hlavní součástí jsou ásany(pozice těla), pránájáma(ovládání dechu) a meditace (zklidnění mysli).

Cvičením ásan dokážeme nejen udržet naše tělo pružné a silné, ale také působíme na vnitřní orgány, žlázy s vnitřní sekrecí a na nervovou soustavu..

Tím vším nám jóga pomáhá dostat se jak do tělesné kondice, tak i duševní rovnováhy a pocitu harmonie. Správná technika dýchání nám pomáhá sladit se s přirozeným rytmem našeho těla. Pravidelným cvičením pránájámy se nám zlepšuje schopnost přizpůsobit se stále s měnícím životním podmínkám, lépe zvládneme stres a jinou zátěž, snáze se umíme uvolnit psychicky i fyzicky. Slovo hatha je složené ze dvou kořenů, ha a tha, jejichž význam je protipólem jeden k druhému stejně jako například ying a yang. Ha prezentuje mužský element, zápal, sílu, energii slunce, pravý energický kanálek. Slovo tha představuje naopak ženský element, kreativitu, vnímavost, lunární energii, levý energický kanálek. Praktikování Hatha jógy nás tedy vede ke spojení ke spojení, harmonii, a to nejen našeho těla , ale i mysli. V dnešním rychlém způsobu života, potřebuje každý z nás tu roztříštěnost a nestabilitu umět sjednotit a skrze sebe najít klid a rovnováhu.